WordPress Varsayılan Bileşenleri Kaldırma

Wordperss kurduktan sonra wordpress ile birlikte gelen wordpress varsayılan bileşenleri kaldırmak tam bir işkence oluyor. Bu wordpress WordPress Varsayılan Bileşenleri kaldırararak aynı zamanda wordpress admin panel hızlandırma işleminide yapmış olacaksınız.WordPress, varsayılan olarak birkaç bileşen içerir. Bunlar arasında “Recent Posts” (Son Yazılar), “Archives” (Arşivler), “Categories” (Kategoriler), “Meta” (Meta), “Search” (Arama) vb. yer alır. Ancak, bazen bu bileşenlerin bir kısmını ya da tamamını kaldırmak isteyebilirsiniz.

Bir bileşenin kaldırılması için, yönetici panelinizde “Görünüm” menüsünden “Bileşenler” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Ardından, kaldırmak istediğiniz bileşenin yanındaki “Kaldır” bağlantısına tıklayın. Bu şekilde, seçtiğiniz bileşen kaldırılacaktır.

Eğer tüm bileşenleri kaldırmak isterseniz, “Appearance” (Görünüm) menüsünden “Widgets” (Bileşenler) seçeneğine tıklayın. Bu sayfada, tüm bileşenleri kaldırmak için herhangi bir alana tıklamanız ve “Kaldır” seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

Ancak, bu işlemleri yaparken dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Bileşenleri kaldırmadan önce, sitenizin görünümünü etkileyecek olası sonuçları göz önünde bulundurmalısınız.

WordPress Varsayılan Bileşenleri kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.Daha önce sizlere benzer bir konu olan wordpress yorum formundan site url kısmını kaldırmayı da anlatmıştık.

wordpress varsayilan bilesenleri kaldirma WordPress Varsayılan Bileşenleri Kaldırma

Eklentisiz WordPress Varsayılan Bileşenleri kaldırma

// WP Varsayılan Bileşen Kaldırma
function wpdoz_bilesen_kaldir() {
  unregister_widget('WP_Widget_Pages');
  unregister_widget('WP_Widget_Calendar');
  unregister_widget('WP_Widget_Archives');
  unregister_widget('WP_Widget_Links');
  unregister_widget('WP_Widget_Meta');
  unregister_widget('WP_Widget_Search');
  unregister_widget('WP_Widget_Categories');
  unregister_widget('WP_Widget_Recent_Posts');
  unregister_widget('WP_Widget_Recent_Comments');
  unregister_widget('WP_Widget_RSS');
  unregister_widget('WP_Widget_Tag_Cloud');
}
add_action('widgets_init', 'wpdoz_bilesen_kaldir', 1);

 

ftp deki dosyalarımıza filezilla yada Winscp ile erişim sağlıyoruz wp-content/themes/Temanız/functions.php yi açıp en alt satıra yukarıdaki belirmiş olduğum wordpress varsayılan widgetleri kaldırma kodunu ekleyip kayıt ediyorsunuz yapmanız gereken bukadar.

Yorum yapın