Site icon Yakup ŞENER | Wordpress & Genel Blog

Kadın – Erkek İletişimi

man woman thinking

İlişkiler, kadın – erkek ilişkisi konusunda en son konuşabilecek kişi bizler olsak da, kadın ve erkeğin birbirini yeni tanımaya başladığı dönemlerde elbette ilginç şeyler ortaya çıkabilmektedir. Her ne kadar konuşursan konuş, ne kadar birbirini görürsen gör aslında kaliteli vakit geçirdiğin zaman tanırsın karşındakini. Hele ki bir kadının erkeği tanıması için çok uzun bir süre gerekmese de erkekler için haftalar, aylar, yıllar sürebilir bu süreç. Bu nedenle kadının evlilik düşündüğü bir erkeğinde aynı fikre sahip olması uzun bir zaman alabilir.

Bugun kü yazımızda Toplumsal Cinsiyet ve İletişim, Cinsiyet ve Konuşma Stilleri,Cinsiyet ve İletişim Sorunları nı ele alacağız

Kadın, erkeği tanımak için DENEYLER yapmaz!

Kadınların gerek iç güdüsü, gerekse tecrübeleri sonucunda karşısındaki kişiyi gözlemleyerek tanıyabilirler. Tabi bu konuda istisnalar olsa da bu durum yüzyıllardır böyle süregelmiştir. Erkeklerin davranışları daha açık, kendini belli eden ve düz bir yapıya sahip olduğu için anlaşılmaları daha kolay olmaktadır.

 

Erkeklerin davranışlarındaki ‘DÜZ’ ifadesini şöyle tanımlayabiliriz; aslan, karnını doyurabilmek ve hayati ihtiyaçlarını karşılayabilmek için avlanır. Aslan, saldırıları hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmek için yapmaktadır. Bu da erkeklerin DÜZ davranışını açıklamaya yeter. Ama kadınlar için öyle değildir. Kadınlara aslan örneği uyarlanacak olursa şöyle olurdu:

-Kilo aldım bu ara, avlayacağım hayvanın yağ oranına dikkat etmem gerek.

-Yaaa! Yeni manikür yaptırdım, pençelerimi kanla kirletemem.

-Regly oldum! Kadınım ben! Hallerim var benim! O ceylan buraya gelecek!

-Bütün gün temizlik yaptım, çok yoruldum kim koşacak şimdi o hayvanın peşinden. 

Erkek davranışları ne kadar düzse, kadın davranışları da o kadar karmaşıktır çoğu zaman. Oluşan olayların bir çok farklı bakış açısı varsa da erkekler için bir tanedir. İkinci bir ihtimal yoktur onlar için. Bu durum kadınlara ‘Felaket Tellalcılığı’ yakıştırılması yapılsa da aslında bir çok durumda da işe yarar. Şöyle anlatılacak olursa, 3 gün yoğun kar yağışı olacak olsa, erkek, arabanın kaymaması için yapacağı manevraları, kapanan yollara alternatif yollar düşünürken, kadın ise; çamaşırları kurumayacak, çocuklar evde sıkılacak, nereye götürmeli çocukları, evi havalandırma sorunu, soğuktan çocukların ve eşin hasta olması, market – pazar alışverişi nasıl olacak, elektrikler giderse ne yaparız vs. vs. vs. bir çok örnekle uzatılabilir. Bu durumda erkeklerin kadınları anlamasını zorlaştıran durumlardan biridir aslında.

Kadın karşısındaki erkeği tanımak için öfke, kin, nefret, sevgi, aşk, korku duygularını gözlemleyebiliyor olmalıdır. Tüm bu duygulara erkeğin kapıldığı zaman ne yaptığı gözlemlendiği an haritası çıkartılabilir. O erkeğin az çok psikopat olup olmadığından tut da çok iyi bir baba olup olmayacağını bile gösterir.

”Bir insanın karakteri, öfkesinden belli olur.”

Exit mobile version