Gebelikte Mide Bulantısına Bitkisel Çözüm

gebelikte midede bulantı Gebelikte Mide Bulantısına Bitkisel ÇözümKadınların planlı ya da plansız yaşadığı gebeliklerde ilk belirti olarak mide bulantıları görülmektedir. Mide bulantılarının asıl sebebi ise kadının vücudunda oluşan hormonal değişimlerdir. Her kadının kendi bünyesine göre mide bulantılarının süresi de değişkenlik göstermektedir. Ayrıca yaşanan mide bulantıları, kişinin hayatını etkileme düzeyi de değişmektedir. Gebelikte mide bulantısına bitkisel çözüm mevcuttur ve gebelikte yaşanan mide bulantısına her ilaç kullanılamayacağı için anne karnındaki bebeğe de zarar vermemesi gerekir. 

İçerik

Gebelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Kadın, hamile kaldıktan sonra rahim içerisine yerleşen fetüsün 9 ay boyunca orada kalabilmesi için rahmin her ay yaptığı kendini yenileme sürecine ara vermesi gerekmektedir. Yani bu da vücudun rahim içerisindeki bebeği algılayıp adet olmaması anlamına gelmektedir. Yumurtanın sperm ile döllenip rahim içerisine yerleşmesinden itibaren vücudun bir takım hormonal değişimlerine sebep olmaktadır. Artık rahim her ay adet kanaması yaşamayacak ve 9 ay boyunca bebeği içerisinde sağlıkla büyütecektir. 

gebelikte mide bulantısı Gebelikte Mide Bulantısına Bitkisel Çözüm

Yaşanan bu hormon değişimleri, gebeliğin ilk belirtileri arasındadır ve kadının yaşamını büyük oranda etkilemeyebilmektedir. Gebelikte yaşanan hormon değişimlerinin mide bulantısına büyük oranda etkisi olsa da gebeliğin ilerleyen döneminde, karın içerisinde büyüyen bebeğin, mide ve bağırsakları yukarı doğru itmesinden dolayı da gebeliğin son dönemlerine mide bulantıları, yanmalar, ağza ekşi-acı tat gelmesi sorunları da oluşabilmektedir. Tüm bunlar için ise bitkisel çözümler mevcuttur. 

Gebeliğin İlk Üç Ayında Yaşanan Mide Bulantılarına Bitkisel Çözümler

Vücudun hamilelikte yaşanan hormon değişimlerine bağlı olarak yaşadığı mide bulantılarına, vücudun alışması ile üçüncü ayın sonlarında yavaş yavaş geçmektedir. Fakat bu durum kişiden kişiye farklılık göstermekte ve 9 ay boyunca mide bulantıları yaşanabilmektedir. Hamilelikte her ilaç bebeğe zarar verebileceği için kullanılamayacağından mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Fakat bilinmelidir ki ilaçların içerisindeki tıbbi bileşikler bebeğin kesesinden geçerek bir miktar zarar verme riskini de taşımaktadır. Bu nedenle mide bulantılarında zarar vermeyecek bitkisel çaylar ve yiyecekler mevcuttur. 

Zencefil Çayı

zencefil limon çayı Gebelikte Mide Bulantısına Bitkisel ÇözümMalzemeler: Taze zencefil, 2 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı: Taze zencefil dilimlenir ve 3-4 dilim kadar zencefil 2 su bardağı su ile 5-6 dakika kadar kaynatılır. Kaynatılan zencefil ocaktan alınarak süzülür ve içerisine bal eklenerek ılık olarak tüketilir. 

Zencefil çayı, soğuk algınlığı, mide bulantısı, nezle gibi hastalıklarda çoğunlukla kullanılmaktadır. Ilık olarak içerisine eklenen bal, zencefilin acı tadının yumuşatılması ve içiminin kolaylaşmasını sağlayacaktır. 

Nane Çayı

Malzemeler: 3-4 dal taze nane (ya da 1 tatlı kaşığı kuru nane), 1 su bardağı su, 2 dilim limon

Hazırlanışı: 1 su bardağı suyun içerisine nane koyulur ve 6-7 dakika kadar kaynatılıp ocaktan alınır. İçerisine limon dilimleri koyulduktan sonra ağzı kapalı bir şekilde 5 dakika kadar da demlendikten sonra süzülerek bardağa alınır.  ılık bir şekilde tüketilen nane çayı kısa sürede etki göstermeye başlayacaktır. 

Nane-limon çayı eskilerden beri bilinen, soğuk algınlarındaki mide bulantılarını gidermeye yardımcı bitkisel bir çaydır. Nanenin ferahlığı ve rahatlatıcı etkisinden dolayı gebelikte de nane çayı rahatlıkla mide bulantısının çözümünde kullanılabilir. 

Hamileliğin Son Üç Ayında Yaşanan Mide Bulantılarına Bitkisel Çözümler

son3ayda bulantı 1024x576 Gebelikte Mide Bulantısına Bitkisel ÇözümHamileliğin son aylarında, bebeğin karın içinde iyice büyümesi ve iç organları yukarı itmesi nedeniyle mide sıvısı yemek borusuna kaçar. Yemek borusuna kaçan mide içeriği, içerdiği asit nedeniyle midede yanma, bulantı, kusma yapabilir. Genel olarak hamileliğe bağlı reflü olarak adlandırılsa da, gebeliğin son aylarında bebeğin iyice büyümesine bağlı olarak yaşanan ağırlaşma, hareketlerde kısıtlılık da eklenince son derece zorlayıcı olmaktadır. 

Tarçın Çayı

Malzemeler: 1 adet kabuk tarçın, 1 su bardağı su, 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı: Kaynayan suyun içerisine kabuk tarçın atılarak 10 dakika kadar ağzı kapalı bir şekilde demlendirilir. Tüketiminden önce bal eklenerek bir miktar tatlandırılabilir. 

Tarçının düşük glisemik indeksi nedeniyle açlığı bastırmayı da sağlayacaktır. Mide bulantılarının yoğunluğuna göre günde 2-3 fincan kadar tüketilebilir. 

Karanfil Çayı

Malzemeler: 3-4 adet karanfil, bir fincan su

Hazırlanışı: 1 fincan kaynayan suyun içerisine karanfiller atılır ve ocaktan alınır. Ağzı kapalı bir şekilde 10 dakika kadar demlenen karanfil çayı, süzülerek ılık şekilde tüketilir. Süzülen taneler daha sonrasında mide bulantılarının arttığı dönemde birer tane çiğnenebilir. 

Karanfilin ferahlatma etkisi ile mide bulantısı için bitkisel ve kolay bir çözümdür. İleri derecede mide bulantısı olduğu zamanlarda çayı hazırlanmadan da çiğnenerek de tüketilebilir.  

Yorum yapın